GrabText.org > prywatne Strony WWW i Presell Pages

GrabText to:

  • dodawarka do prywatnych Blogów i Stron WWW
  • darmowe pozycjonowanie i SEO Teksty,
  • dystrybucja notatek prasowych
  • hosting png hosting png pomniejszacz zdjęć pomniejszacz zdjęć

Kalamondyna - roślina doniczkowa - cytrus

 

Kalamondyna

Owoce tego pięknego drzewka zawiązują się w bardzo dużych ilościach. Często trzeba nawet podpierać gałązki by nie połamały się pod ich ciężarem. Owoce kalamondyny, które są lekko kwaskowate, można wykorzystać do wzbogacenia dżemów o cytrusową nutę, nadają się także znakomicie jako dodatek do egzotycznych drinków.

 

Warto wiedzieć, że owoce kalamondynki świetnie wpływają na ludzki system immunologiczny, uodparniając nasz organizm. Spożywanie w okresie jesienno-zimowym jednego owocu dziennie pozwoli na uniknięcie przeziębienia przeziębienie nie będzie nam grońźne.

 

Stanowisko
Stanowisko powinno być słoneczne i ciepłe. Idealnym miejscem będzie okno od południowej strony.

 

Gleba
Najlepszą ziemią do uprawy kalamondyny jest 60% ciężkiej, gliniastej gleby wymieszanej z 30% zawartością żyznej ziemi uniwersalnej oraz 10% ziemi stosowanej do hodowli iglaków. Przed zasadzeniem rośliny ziemia musi być dobrze wymieszana.

 

Nawożenie
Kalamondynę nawozimy dość intensywnie szczególnie w okresie kwiecień - wrzesień. Do tego celu najlepiej używać nawozów dedykowanych do cytrusów. Należy pamiętać, żeby nie przesadzić z nadmiernym nawożeniem, szczególnie przy stosowaniu innych nawozów np. uniwersalnych.  W zimie nawożenie można przerwać, i ewentualnie rozpocząć ponownie nawożenie - nawet już pod koniec lutego.

 

Przesadzanie
Kalamondyna nie potrzebuje bardo dużej donicy, ponieważ jej system korzeniowy nie jest bardzo silnie rozbudowany.
Przy przesadzaniu kierujemy się zasadą, że nowa doniczka powinna być co najmniej dwa razy większa. Konieczne są dziurki w dnie dla odprowadzania nadmiaru wody. Na początku wsypujemy odpowiednią mieszankę ziemi do nowej doniczki. Gdy jest już pełna wsadzamy w nią starą doniczkę tak by zrobić otwór kształtem idealnie pasujący do korzeni. Po tym zabiegu bardzo delikatnie wyjmujemy roślinkę ze starej doniczki i umieszczamy w idealnie pasującym otworze w nowej doniczce. Lekko ubijamy ziemię, zasypujemy i obficie podlewamy. Po zabiegu roślina powinna postać w cieniu w temperaturze pokojowej co najmniej przez okres 24 godzin.

 

Podlewanie
Jak inne kwiaty doniczkowe, również kalamondyna musi być podlewana i to dość obficie. Duża liczba owoców oraz mocno rozwinięty kwiatostan, powoduje, że woda jest „zużywana” dosyć szybko. Roślinkę trzeba podlewać za każdym razem obficie - tak by woda trafiła również do głębszych partii korzeni.
W okresie letnim podlewamy co 2 dni, w pozostałych porach roku co 4-6dni lub nawet co tydzień w zimie, z przerwą listopad – styczeń. Te zalecania warto skorygować o własne spostrzeżenia co do indywidualnych upodobań swojego drzewka. Co jakiś czas należy również zrosić wodą listki - w lecie najlepiej 2 razy dziennie – rano i wieczorem (nie wolno tego robić na pełnym słońcu, bo może to spowodować poparzenie rośliny).

 

Wegetacja
Okres wegetacji u kalamondyn przebiega stosunkowo łagodnie. Praktycznie cały czas kwitnie i owocuje, gubiąc tylko trochę listków. Od listopada do stycznia nie podlewamy rośliny, dodatkowo dobrze jest lekko ją przechłodzić w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 12-15 C.

 


Przycinanie
Po zimie przycinamy nowe, długie, bezlistne odrosty. W ich miejsce pojawią się nowe,  pełne liści gałązki. Możemy także kształtować koronę zgodnie z własnymi upodobaniami. Przycięcie dolnych partii roślinki spowoduje  przekierowanie sił i rozrost korony. Przycinania dokonujemy raz na rok, najlepiej wczesną wiosną począwszy do marca.